ROMANTIZAM U KNJIŽEVNOSTI
ŠTO SVE MOŽETE NAĆI NA OVOJ STRANICI
Na ovoj stranici možete naći razlićite informacije o romantizmu u književnosti o njegovim predstavnicima i njihovim djelima. Stranica je podijeljena na 4 teme vezane uz romantizam u književnosti, a pritiskom na gumb ispod određenog naslova možete se odmah prebaciti na temu koja Vas zanima.
ROMANTIZAM
sam po sebi što je i koja su mu obilježja
"Romantizam je književna epoha (razdoblje/stil) jer ima svoje osebujne teme, svojeg junaka, svoj stil, estetiku i teoretičare koji stvaraju i brane prepoznatljiv, romantičarski svjetonazor." (1) Traje od kraja 18.st i cijelo 19.st. a vrhunac mu je 1820.-1850. godina. (3) Naziv je izveden iz pridjeva romantički (engleski romantic), izvedenog od imenice roman jer je to književna vrsta koja se najvise koristi i po kojoj je romantizam prepoznatiljiv. (2)
Glavna obilježje romantizma su emocije, romantizam proizlazi iz pjesnikovih i piščevih želja da izraze svoje emocije, budu individualni, pronađu sebe i subjektivno izraze svoje misli. Prema tome teme romatizma se vrte oko ljubavi, intimnosti, opisima pejzaža i egzotičnih mjesta u kojima pisac pronalazi svoje utočište, te buntovnost tih neshvaćenih pojedinaca (pjesnika).
U romantizmu se također javljaju neka bitna obilježja noviteti poput novog poimanja ljepote koje uključuju estetiku ružnog, miješanje tragičnoga i komičnoga, grotesknoga i uzvišenoga, realističnoga i idealiziranoga. (1)
ROMANTIZAM-OPREKA KLASICIZMU
kako nastaje romantizam, te koje su razlike romantizma i klasicizma
Romantizam nastaje kao želja da se osobodi prethodnog razdoblja tj. klasicizma, što je bilo sasvim razumno jer klasicizam obilježavaju red, načelo oponašanja i ono osnovno razum koji se slijedi uvijek i bez obzira na sve. Svega toga romantičari se žele osloboditi i zalažu se za načelo nereda i nemira, načelo originalnosti i nude đušu, te odbacuju nominirane i složene pjesničke oblike i pišu u jednostavnim formama nadahnuti narodnim oblicima. Tu se posebno ističe pokret Mladih genija "Sturm und Drang" (Oluja mladih genija). Kulturni pokret u njemačkoj književnosti koji predstavlja prekid s prosvjetiteljstvom i nagovještava dolazak romantizma.
U svemu tome se očitava romantičarska potreba za novitete kako u književnosti tako i u cjeoukupnom sastavu i ražmisljanju države i društva, te zalaganje za isticanje osjećaja, mašte i narodne predaje.
PREDSTAVNICI ROMANTIZMA
oni najvažniji
JOHAN WOLFGANG GOETHE
Najveći i najsvestraniji njemački književnik
Za početak njegovog stvaranja bio je presudan studentski boravak u Strassburgu, gdje se dublje upoznaje s Homerom, Shakespearom, Ossianom i autentičnom narodnom poezijom te prekida s anakreontskom lirikom svoje mladosti i staje na čelo grupe mladih njemačkih građanskih pjesnika-pokret mladih genija koji se bore za slobodu osjećaja.
Njegovo najpoznatije djelo su "Patnje mladog Werthera". (1)
ALPHONSE DE LAMARTINE
Francuski pjesnik,političar i povjesničar
Najpoznatije su njegove pjesme sadržane u prvim zbirkama (Meditacije, 1820. i Nove meditacije, 1823.) kojima unosi u francusku poeziju "svijetsku bol" i obnavlja autentičnu ljubavnu liriku, a poslje se njegova poezija produbljuje refleksivnim i religioznim motivima (Pjesničke i vjerske harmonije, 1830.). (1)
EDGAR ALLAN POE
američki pjesnik,pripovjedač i kritičar
Napisao je oko 70 pripovijesti u kojima daje maha svojoj bogatoj i bolesnoj mašti te stvara izvrsne novele pune tajanstvenih i jezovitih zbivanja koja se mogu pronaći i u njegovom romanu "Crni mačak". Razvio je tezu da je poezija "ritmičko stvaranje ljepote" , što djelomično i potvrđuje svojim izvarednim muzikalnim i formalno savršenim lirskim pjesmama poput "Gavrana",jedne od njegovih najpoznatijih pjesama. (1)
ROMANTIZAM U RAZLIČITIM ZEMLJAMA/DRŽAVAMA
i njegovi predstavnici u tim zemljama
NJEMAČKI ROMANTIZAM
Johan Wolfgang Goethe
Friedrich Schiller
ENGLESKI ROMANTIZAM
William Blake
Robert Burn
FRANCUSKI ROMANTIZAM
Alphonse de Lamartine
RUSKI ROMANTIZAM
Aleksandar Sergejevič Puškin
ROMANTIZAM U AMERICI
Edgar Allan Poe
LITERATURA
1.skupna autora,(2014)ČITANKA
2.HRVATSKA ENCIKLOPEDIJA, MREŽNO IZDANJE. (2017) romantizam. Dostupno 3.6.2017. na http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?
3.wikipedia.org. (2017) Romantizam. Dostupno 3.6.2017. na https://hr.wikipedia.org/wiki/Romantizam
4.wikipediaorg. (2016) Sturm und Drang. Dostupno 3.6.2017. na https://hr.wikipedia.org/wiki/Sturm_und_Drang
5. Lektire.hr. (2017) Romantizam. Dostupno 3.6.2017. na https://www.lektire.hr/romantizam/
KORIŠTENJE FOTOGRAFIJA I SLIKA
http://img08.deviantart.net/0fdc/i/2014/244/a/5/edgar_allan_poe_the_black_cat_by_klarem-d7xjbox.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Alphonse_de_Lamartine.PNG
http://www.buro247.hr/local/images/burohr/goethe1_jpg_1363902813.jpg.pagespeed.ce.dxSV-CuPto.jpg
https://i1.wp.com/www.theimaginativeconservative.org/wp-content/uploads/2016/11/Friedrich.jpg
https://anaarpartblog.files.wordpress.com/2014/01/01conver.jpg